20 zásad chovu

 

 

DVACET  ZÁSAD  CHOVU

 

(Raymond H. Oppenheimer volný překlad z AJ)

                                          

1.          Nepoužívejte neselektivní vzdálené křížení. Rozvážné vzdálené křížení může mít velkou hodnotu; nerozvážné může přivodit nahromadění každé představitelné vady v chovu.

 

2.          Nechovejte přímou linii pouze kvůli přímému chovu. Přímý chov s dodatkovými typy, může přinést velkou odměnu; s nevhodnými typy to povede k bezprostřední katastrofě.

 

3.          Nenechávejte si poradit od lidí, kteří byli odjakživa neúspěšnými chovateli. Pokud by jejich názory měly cenu, tak by své úspěchy již prokázali.

 

4.          Nevěřte oblíbenému klišé, že bratr nebo sestra velkého šampióna jsou stejně tak dobří pro chov. To se podaří u jednoho z mnoha set a záleží to na dotyčném zvířeti.

 

5.          Nepřipisujte Vašim vlastním psům vlastnosti, které nemají. Sebeklam je začátkem cesty k nezdaru.

 

6.          Nezačínejte chov se zvířaty, která mají nedostatky v typu a vlastnostech.

 

7.          Nepokoušejte se provádět liniový chov na dva psy zároveň; protože pak se Vám nepodaří liniový chov ani od jednoho z nich.

 

8.          Nehodnoťte hodnotu chovného psa podle jeho méně kvalitních potomků. Všichni chovní psi občas plodí odpad. NE VŠICHNI JSOU SCHOPNI PLODIT VELIKÁNY. Důležité je, jestli  zplodil i potomky s nejvyššími typickými vlastnostmi.

 

9.          Nenechte se ovlivnit Vašimi pocity při volbě chovného psa. Správného psa pro Vaši fenu vybírejte bez ohledu na to, kdo je jeho majitelem.

 

10.         Příbuzenská plemenitba je cenným nástrojem, je to nejrychlejší způsob, jak nastavit dobré vlastnosti a typ plemene. Přináší na světlo skryté vady, které je třeba z chovu odstranit. Nepřipusťte, aby Vás nadšení z chovného psa zaslepilo natolik, že byste neviděli jeho vady.

 

11.          Nechovejte společně zvířata, která sdílejí tu samou vadu. Pokud tak učiníte, zaděláváte si na potíže.

 

12.          Nezapomínejte, že záleží na psovi, jako  na celku takovém. Dejte si pozor, abyste pro jednu vlastnost (př. barva)  neopomenuli jinou (př. stavbu kostry, povahu). Zaplatíte za to.

 

13.          Nehledejte za partnera pro Vaši fenu perfektního psa. Perfektní pes (fena) neexistuje, nikdy neexistoval a nikdy existovat nebude!

 

14.          Neobávejte se začít s chovem se zvířaty, která vykazují očividné malé nedostatky, pokud mají KOMPENZAČNÍ  VLASTNOSTI. Jedinec výborného fenotypu nemůže mít vyloženě špatný genotyp. CHYBĚJÍCÍ VLASTNOSTI – typičnost plemene  JSOU  DALEKO  NEJVĚTŠÍMI  VADAMI  ZE  VŠECH.

 

15.          Nechovejte společně nedoplňující se typy. Schopnost poznat typ na první pohled je největším talentem chovatele. Obraťte se na úspěšného chovatele, aby Vám toto téma vysvětlil – neexistuje žádná jiná možnost, jak se to naučit.

 

16.          Nezapomeňte na nutnost zachovat prvotřídní kvalitu. Jinak vše zmizí jako sen.

 

17.          Nezapomeňte, že jedním z Vašich cílů by měla být silná kostra plus typičnost plemene. Jen blázen může chovat jedno bez druhého!

 

18.          Nezapomeňte, že rozum a cit pro stálé vylepšování plemene, by měly být jedním z Vašich dalších cílů. Mnoho lidí se chovatelem nikdy nestane!

 

19.          Nikdy se nepokoušejte zavrhnout „velkého“ psa jakéhokoli plemene. KRÁSA PSA NENÍ POUZE  RADOSTÍ  NA  NĚJ HLEDĚT, ALE  I  VYNIKAJÍCÍ   PES  JAKÉHOKOLI  PLEMENE  BY  MĚL  BÝT  ZDROJEM  HRDOSTI chovatelů  a šlechtitelů VZHLEDEM  K ESTETICE A  RADOSTI  A  TO PRO  VŠECHNY  OPRAVDOVÉ  MILOVNÍKY  PSŮ. Povinností každého chovatele je předávat novým majitelům štěňata, která budou dále šířit dobré jméno celého plemene.

 

20.          Nespokojujte se s ničím jiným, než s tím nejlepším. Druhé nejlepší není dostatečně dobré.